Happy Święta Patron serwisu - Bella Baby Happy
Happy Święta z Bella Happy Baby - poznaj produkty

Bombki wśród bananów. Święta w różnych zakątkach świata

Autor: Michał Leszczyński 14 grudnia 2017

Przyzwyczailiśmy się do świąt Bożego Narodzenia z nieodłączną wieczerzą wigilijną oraz prezentami pod choinką. A tymczasem w wielu miejscach na świecie bożonarodzeniowe zwyczaje wyglądają zupełnie inaczej. Na przykład osobliwą japońską "tradycją" jest jedzenie... fastfoodowych kurczaków. Tak nie świętuje żaden inny kraj. Chociaż w wielu państwach nie brakuje intrygujących zwyczajów. Sprawdźmy, gdzie działa "sekretny Mikołaj", a gdzie ozdobą są pajęczyny.

Kultura, położenie na mapie, wreszcie panujący klimat – dzięki nim święta Bożego Narodzenia w każdym miejscu na naszej planecie są inne, wyjątkowe. Różnią się prawie wszystkim – daniami na wigilijnym stole, ozdobami o symbolicznym znaczeniu, a nawet prostymi zwyczajami i ceremoniami. Łączy je za to magiczny nastrój, atmosfera serdeczności i rodzinnego ciepła. Połączenie tych różnic i podobieństw daje często niezwykle ciekawą mieszankę.
Jak wygląda więc Boże Narodzenie na różnych kontynentach?

1. Norwegia
Stara norweska tradycja mówi, że w wigilię Bożego Narodzenia złe duchy wychodzą na światło dzienne, by kraść miotły i latać na nich. Tak się składa, że Norwegowie, zwłaszcza w dobie popularności Harry'ego Pottera, są bardzo przywiązani do swoich mioteł. Dlatego dzień wcześniej chowają je w tylko sobie znanym miejscu.

2. Indie
Co prawda bardzo mały procent obywateli tego państwa obchodzi święta Bożego Narodzenia, wciąż jednak jest to aż 25 mln Hindusów. Ponieważ klimat południowych Indii nie sprzyja choinkom, rolę wigilijnego drzewka pełnią tam drzewa bananowe lub mango. Można więc powiedzieć, że są to naprawdę "egzotyczne" święta.

3. Ukraina
Święta Bożego Narodzenia u naszego wschodniego sąsiada obchodzone są dwa tygodnie później niż u nas. Ważną częścią tamtejszych ozdób świątecznych są… pająki i pajęczyny. Ma to związek ze starą legendą, według której pająki przyozdobiły niegdyś choinkę pewnej biednej kobiecie. Można się tam nabawić… świątecznej arachnofobii.

4. Filipiny
O ile Ukraińcy obchodzą święta Bożego Narodzenia później niż my, Filipińczyków z kolei świąteczna gorączka ogarnia znacznie wcześniej. Przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynają się u nich już we wrześniu! Tamtejsze Boże Narodzenie wiąże się nie tylko z dziewięciodniową serią mszy świętych, ale także z festiwalem kolorowych świateł, którymi obwieszone są kościoły, domy i budynki publiczne.

5. Brazylia
Podobnie jak Filipińczycy, także i mieszkańcy Brazylii przywiązują wielką wagę do obchodów Bożego Narodzenia. Ulice Rio de Janeiro obfitują wtedy w bogate ozdoby świąteczne i pokazy sztucznych ogni. Brazylijczycy mają ciekawy zwyczaj nazywany "sekretnym Mikołajem". Przez cały grudzień podrzucają sobie nawzajem drobne prezenty podpisane fikcyjnymi nazwiskami. Tożsamość darczyńców zostaje wyjawiona dopiero w pierwszym dniu świąt.

6. Australia
Trudno wyobrazić sobie miejsce mniej pasujące do tradycyjnego obrazu Bożego Narodzenia niż Australia. Gorący klimat sprawia, że śniegu praktycznie się tam nie widuje, a kiwi i kangury w najmniejszym stopniu nie przypominają reniferów. Mimo to Australijczycy świętują Boże Narodzenie jak gdyby nigdy nic. Ich wigilijna wieczerza wyróżnia się dużą ilością owoców morza, w tym krewetkami i homarami, których próżno szukać gdzie indziej na świątecznym stole.

Źródło: Shutterstock.com

7. Finlandia
Bożonarodzeniowa stolica świata. To tutaj, w śnieżnej Laponii na północy kraju, mieszka Święty Mikołaj. Dlatego też trudno się dziwić, że święta są tutaj obchodzone bardzo tradycyjnie, wraz z choinką i wigilijną wieczerzą przy rodzinnym stole. Małym urozmaiceniem jest za to świąteczna wizyta rodziny w saunie.

8. Polska
Ten wcale nie tak egzotyczny kraj nad Wisłą ma pewien świąteczny zwyczaj, który jest wyjątkowy w skali światowej. Jest nim dzielenie się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną. Członkowie rodziny życzą sobie wtedy szczęścia i powodzenia na nadchodzący rok. Ciekawostką jest także pozostawienie wolnego miejsca przy wigilijnym stole na wypadek przybycia niespodziewanego gościa.

9. Święta bez Świąt
Na koniec zostawiamy kraj, w którym zwyczaj obchodzenia świąt Bożego Narodzenia narodził się w dość nietypowy sposób. Mowa tu o Japonii, gdzie liczba chrześcijan jest wprawdzie mikroskopijna, nie zaszkodziło to jednak stworzyć miejscowym własnej świątecznej tradycji. Dzięki intensywnej kampanii reklamowej pewnej sieci barów z fast foodem, Japończycy spędzają wieczór 24 grudnia objadając się hamburgerami i smażonymi kurczakami. W rodzinnej atmosferze, oczywiście.

Udostępnij Tweetnij